Державна податкова служба України розглянула звернення міської Ради щодо надання індивідуальної податкової консультації з питання застосування п.п. 69.34 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України (далі Кодекс) до порядку внесення змін до рішень Ради про встановлення податків і зборів, та керуючись статтею 52 Кодексу, у межах компетенції повідомляє. Відповідно до частини пятої статті 59 Закону України від 21.05.1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію. Нормами підпункту 69.34 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу визначено, що тимчасово, на період дії воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, до рішень сільських, селищних, міських рад, військових адміністрацій або військово-цивільних адміністрацій щодо встановлення ставок та пільг з місцевих податків та/або зборів та/або рішень про внесення змін до таких рішень не застосовуються вимоги підпункту 4.1.9 пункту 4.1 та пункту 4.5 статті 4, підпунктів 12.3.3, 12.3.4 і 12.3.7 пункту 12.3, підпункту 12.4.3 пункту 12.4 та пункту 12.5 статті 12 цього Кодексу та Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», частини четвертої статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», Закону України «Про державну допомогу субєктам господарювання». Зазначена вище норма Кодексу означає тимчасове скасування для рішень, що прийматимуться органами місцевого самоврядування на період дії воєнного стану, дії вимог Кодексу щодо: граничного терміну прийняття рішень (не пізніше ніж за 6 місяців до бюджетного року, у якому планується застосування рішень) (п.п. 4.1.9 п. 4.1 та п. 4.5 ст. 4, п.п. 12.3.3 п. 12.3, п.п. 12.4.3 п. 12.4 та п. 12.5 ст. 12 Кодексу); терміну оприлюднення рішень (не пізніше 25 липня року, що передує року, у якому планується застосування рішень) (п.п. 12.3.4 п. 12.3 ст. 12 Кодексу); заборони встановлювати індивідуальні пільгові ставки (п.п. 12.3.7 п. 12.3 ст. 12 Кодексу). При цьому зазначаємо, що на рішення Ради про встановлення на території територіальної громади податків і зборів, податкових ставок та пільг, які планується застосовувати у наступному бюджетному періоді, поширюється дія п. 12.3 ст. 12 Кодексу, а саме такі рішення мають прийматися до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів. При внесенні змін до діючого рішення, якщо таке рішення приймається Радою у період дії воєнного стану, таке рішення набирає чинності відповідно до вимог част. 5 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а саме з дня офіційного оприлюднення такого рішення, якщо Радою не встановлено пізніший строк введення цього рішення у дію.
Місцеві податки: зміни рішень рад у війну, спрощення та пільги
-
Тип і номер:ІПК №4180/ІПК/99-00-04-01-04 ІПК
-
Дата публікації:17.11.2023
-
Орган ДПС:ДПС України
Короткий опис
ДПС роз'яснює особливості внесення змін до рішень місцевих рад про встановлення податків та зборів під час воєнного стану. ІПК пояснює, що тимчасово скасовано деякі вимоги щодо термінів прийняття та оприлюднення таких рішень, а також заборони індивідуальних пільг.
Текст консультації
Приєднуйтесь до «Вчасно.Звіт» вже зараз!
Отримайте доступ до зручного сервісу для подання звітності, обліку доходів, а також сплати податків без зайвих зусиль
Схожі консультації
-
ІПК №864/ІПК/99-00-24-03-03 ІПКЧинний
ФОП 3 група: оренда обладнання, облік, 20-ОПП
ІПК роз'яснює, чи може ФОП 3-ї групи на єдиному податку здавати в оренду власне обладнання, придбане до реєстрації. Дохід від такої оренди оподатковується єдиним податком. Також розглядаються питання обліку, КВЕД та подання форми 20-ОПП для об'єктів оподаткування.
-
ІПК №863/ІПК/99-00-24-03-03 ІПКЧинний
Криптовалюта: оподаткування та декларування
Ця ІПК роз'яснює, як оподатковується дохід від продажу криптовалюти для фізичних осіб та ФОП. ДПС зазначає, що такі доходи обкладаються ПДФО (18%) та військовим збором (5%) як іноземний або інший дохід. Важливо: ФОП не можуть використовувати особисті рахунки для операцій з віртуальними активами.
-
ІПК №840/ІПК/99-00-24-03-03 ІПКЧинний
ФОП: публічна оферта без акту наданих послуг
Ця ІПК роз'яснює, чи може ФОП, що надає юридичні послуги онлайн за договором публічної оферти, працювати без окремих договорів та актів з кожним клієнтом. ДПС України підтверджує, що це можливо за наявності первинного документа (інвойсу), фактичної оплати та дотримання вимог законодавства.
-
ІПК №855/ІПК/99-00-05-01-02 ІПКЧинний
Тітка та племінник: чи є пов'язаними особами?
Чи вважаються тітка та племінник пов'язаними особами за Податковим кодексом України? ДПС роз'яснила, що згідно з пп. 14.1.159 ПКУ, ці особи не належать до переліку пов'язаних. Це важливо для визначення умов операцій та уникнення податкових ризиків.
-
ІПК №832/ІПК/99-00-24-03-03 ІПКЧинний
ФОП у декреті: чи платити ЄСВ за себе?
Ця ІПК роз'яснює, чи звільняється ФОП від сплати ЄСВ за себе під час відпустки по догляду за дитиною до 3 років, отримуючи допомогу. ДПС зазначає, що звільнення можливе, якщо роботодавець сплачує ЄСВ у розмірі не менше мінімального страхового внеску. Консультація актуальна до змін 2026 року.
-
ІПК №835/ІПК/99-00-24-03-03 ІПКЧинний
ЄСВ за послуги нерезидента-ФОП: чи платити?
ДПС роз'яснила, чи потрібно нараховувати та сплачувати ЄСВ при виплаті винагороди нерезиденту – фізичній особі-підприємцю з Польщі за надані освітні послуги. Податкова служба дійшла висновку, що такий дохід не є базою для нарахування єдиного внеску, оскільки нерезидент не є застрахованою особою в...