Державна податкова служба України за результатами розгляду звернення на отримання індивідуальної податкової консультації Підприємства
щодо практичного застосування окремих норм законодавства стосовно зберігання пального, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), в межах компетенції повідомляє.
У своєму зверненні платник податків повідомив, що Підприємство має власні виробничі потужності, через стабілізаційні і аварійні вимкнення живлення виникла потреба у встановленні ємності для зберігання пального, в обсязі більше 2000 літрів, з метою заправлення трьох електрогенераторних установок (загальне добове споживання пального яких складає 3140 літрів) для безперебійної роботи Підприємства. Пальне буде використовуватися виключно для заправлення електрогенераторних установок.
Враховуючи вищевикладене, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних запитань:
1. Чи потрібно отримувати дозвільні документи (ліцензію) на зберігання пального в обсязі понад 2000 літрів для заправлення електрогенераторних установок під час дії воєнного стану?
2. Які дозвільні документи потрібно отримати для зберігання пального в обсязі понад 2000 літрів для заправлення електрогенераторних установок під час дії воєнного стану?
3. Чи вважається ємність для зберігання пального в обсязі понад 2000 л для заправлення електрогенераторних установок акцизним складом під час дії воєнного стану та чи поширюються вимоги статей 230 та 232 Кодексу на власника такої ємності?
4. Чи потрібно вносити відомості до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального про ємність для зберігання пального в обсязі понад 2000 літрів для заправлення електрогенераторних установок?
5. Які податкові зобов’язання виникають у Підприємства при зберіганні пального, яке споживається для заправлення електрогенераторних установок в обсязі понад 2000 літрів?
Щодо питань 1, 2 та 4
Пунктом 24 розділу ХІІІ «Перехідні положення» Закону України
від 18.06.2024 № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 3817) установлено, що на період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та протягом 30 днів з дня його припинення або скасування:
1) суб’єкт господарювання має право зберігати пальне, яке споживається для заправлення електрогенераторної установки в обсязі до 2000 літрів на кожному об’єкті, що забезпечений електрогенераторною установкою, без отримання дозвільних документів (документів дозвільного характеру, ліцензії на право зберігання пального, результатів надання інших адміністративних послуг);
2) зберігання пального, яке споживається для заправлення електрогенераторної установки в обсязі понад 2000 літрів на кожному об’єкті, що забезпечений електрогенераторною установкою, здійснюється суб’єктом господарювання на підставі декларації про провадження господарської діяльності із зберігання пального (далі – декларація), яка безоплатно подається до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
У декларації зазначаються такі відомості:
про суб’єкта господарювання, зокрема:
для юридичних осіб - найменування, код згідно з ЄДРПОУ, місцезнаходження;
загальна місткість резервуарів та ємностей, що використовуються для зберігання пального, та їх фактичне місцезнаходження.
Декларація складається у довільній формі та подається в паперовій або електронній формі у порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
Право на зберігання пального, яке споживається для заправлення електрогенераторної установки в обсязі понад 2000 літрів на кожному об’єкті, що забезпечений електрогенераторною установкою, набувається з моменту подання декларації до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
У разі якщо у період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та протягом 30 днів з дня його припинення або скасування контролюючим органом буде виявлено факти зберігання суб’єктом господарювання пального в обсягах понад 2000 літрів без отримання ліцензії на право зберігання пального та за відсутності належним чином поданої декларації, до такого суб’єкта господарювання застосовується відповідальність за зберігання пального без ліцензії на право зберігання пального, передбачена статтею 73 Закону № 3817.
Таким чином, враховуючи викладене вище, у період дії воєнного стану зберігання пального, яке споживається для заправлення електрогенераторної установки в обсязі понад 2000 літрів на кожному об’єкті, що забезпечений електрогенераторною установкою, може здійснюватися на підставі декларації про провадження господарської діяльності із зберігання пального, поданої до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Пунктом другим розділу XII «Прикінцеві положення» Закону № 3817 установлено, зокрема, що:
Закон України від 19 грудня 1995 року № 481/95 – ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 481) втрачає чинність з 1 січня 2025 року, крім статті 8 Закону № 481, яка діє до дня набрання чинності та введення в дію статті 33 Закону № 3817;
положення Закону № 481 до дня втрати ним чинності застосовуються в частині, що не суперечить положенням Закону № 3817.
Згідно із пунктом першим розділу XII «Прикінцеві положення» Закону № 3817 стаття 35 «Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального»
цього Закону набирає чинності та вводиться в дію з 1 січня 2025 року.
Відповідно до статті 1 Закону № 481 Єдиний державний реєстр суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб’єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним (далі – Єдиний реєстр ліцензіатів та місць обігу пального) - перелік суб’єктів господарювання (у тому числі іноземних суб’єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним у розрізі суб’єктів господарювання (у тому числі іноземних суб’єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які здійснюють діяльність на таких місцях на підставі виданих ліцензій.
Законом № 481 не передбачено внесення до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального відомостей про осіб, які здійснюють зберігання пального на підставі декларації, та ємності для зберігання пального, зазначені в декларації про провадження господарської діяльності із зберігання пального, яке споживається для заправлення електрогенераторної установки в обсязі понад 2000 літрів.
Щодо питань 3 та 5
Згідно п.п.14.1.212 п.14.1 ст.14 Кодексу, реалізація пального для цілей розділу VI Кодексу - будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального або спирту етилового з переходом права власності на таке пальне або спирт етиловий чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу / акцизного складу пересувного:
до акцизного складу;
до акцизного складу пересувного;
для власного споживання чи промислової переробки;
будь-яким іншим особам.
Платником акцизного податку, зокрема, є особа (у тому числі юридична особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без створення юридичної особи), постійне представництво, яка реалізує пальне або спирт етиловий (п.п. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Кодексу).
Відповідно до п.п. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 Кодексу особи, які здійснюватимуть реалізацію пального або спирту етилового, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, постійних представництв, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального або спирту етилового.
Згідно п.п. 14.1.6 п.14.1 ст. 14 Кодексу акцизний склад – це, зокрема, приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження- розвантаження, зберігання, реалізації пального.
Відповідно до п.п. б та в п.п. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 Кодексу не є акцизним складом:
б) приміщення або територія, на кожній з яких загальна місткість розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не перевищує 200 кубічних метрів, а суб’єкт господарювання (крім платника єдиного податку четвертої групи) - власник або користувач такого приміщення або території отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 1000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам.
Критерій, визначений цим підпунктом, щодо загальної місткості ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не застосовується до ємностей суб’єктів господарювання, які є розпорядниками хоча б одного акцизного складу.
в) приміщення або територія незалежно від загальної місткості розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального, власником або користувачем яких є суб’єкт господарювання - платник єдиного податку четвертої групи, який отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 10000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам.
Розпорядником акцизного складу є, зокрема, суб’єкт господарювання – платник акцизного податку, який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізацію пального на акцизному складі та має документи, що підтверджують право власності або користування приміщеннями та/або територією, що відносяться до акцизного складу (п.п. 14.1.224 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Відповідно до п.п. б п.п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Кодексу платники податку – розпорядники акцизних складів зобов’язані зареєструвати усі акцизні склади у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Згідно із п. 47 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу, тимчасово, на період дії воєнного стану на території України та протягом
30 днів з дня його припинення або скасування, в доповнення до критеріїв, визначених п.п. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 цього Кодексу, не є акцизним складом, зокрема, приміщення або територія, у тому числі платника акцизного податку з реалізації пального, у кожному (на кожній) з яких загальна місткість розташованих ємностей для зберігання пального, яке використовується виключно для заправлення електрогенераторних установок, не перевищує 2000 літрів.
Отже, якщо Підприємство зберігатиме пальне для заправлення електрогенераторної установки виключно для потреб власного споживання в обсязі, що не перевищує 2000 літрів на кожному об’єкті, що забезпечений електрогенераторною установкою, не здійснює інші операції, які підпадають під визначення «реалізація пального» (зокрема, операції з реалізації та зберігання пального іншим особам), а приміщення (територія), де знаходиться пальне, не відповідає визначеним п.п. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 Кодексу критеріям віднесення до акцизного складу (щодо загальної місткості ємностей для навантаження-розвантаження, зберігання пального та обсягів отримання пального протягом календарного року), то таке приміщення (територія) не є акцизним складом, а обов’язок реєструвати таке приміщення або територію у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового згідно із п. б п.п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Кодексу у Підприємства відсутній.
У випадку, якщо приміщення (територія) на якій Підприємство здійснює зберігання пального для заправлення електрогенераторної установки в обсязі понад 2000 літрів є акцизним складом, Підприємство зобов’язане відповідно до п.п. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 Кодексу зареєструватися платником акцизного податку з реалізації пального, згідно із п.п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Кодексу зареєструвати такий акцизний склад та всі інші акцизні склади в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, зареєструвати усі розташовані на акцизному складі резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів- лічильників рівня пального у резервуарі, відповідно до ст. 231 Кодексу складати та реєструвати акцизні накладні на операції з реалізації пального, подавати декларацію акцизного податку згідно з п. 49.21 ст. 49 Кодексу за кожний встановлений Кодексом звітний період незалежно від того, чи провадило Підприємство господарську діяльність у звітному періоді.
Відповідно до п.п. 213.1.12 п. 213.1 ст. 213 Кодексу об’єктами оподаткування акцизним податком є, зокрема, операції з:
реалізації з акцизного складу / акцизного складу пересувного будь-яких обсягів пального або спирту етилового понад обсяги, що отримані з інших акцизних складів / акцизних складів пересувних, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних;
ввезені (імпортовані) на митну територію України, що засвідчені належно оформленою митною декларацією.
Отже, у випадку якщо обсяг реалізованого пального (в т.ч. використаного для власного споживання) не перевищує обсяг отриманого Підприємством пального, що підтверджено відповідними документами (акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних, митними деклараціями), податкові зобов’язання з акцизного податку з реалізації пального не виникають.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
____________________________________________________________________________ ___ Дана індивідуальна податкова консультація діє до зміни/втрати чинності норм законодавства, щодо яких надано індивідуальну податкову консультацію.